Niezwykle modnym zabiegiem jest oklejanie samochodów. Na takie działania decydują się zarówno osoby, które chcą stosunkowo tanim kosztem odmienić wygląd swojego auta, jak i wszyscy ci, którzy właśnie z pomocą okleiny planują rozpocząć promocję swojej firmy. Obie intencje sprawdzają się doskonale, oczywiście pod warunkiem, że samo oklejenie odbywa się pod okiem profesjonalistów. Istotny rzecz jasna jest również odpowiedni projekt, a także pielęgnacja samochodu po oklejeniu go. Jak więc dbać o folię samochodową, aby miała ona atrakcyjny wygląd? Podpowiemy Ci to w tym wpisie!
Czym oklejane są samochody?
Car wrapping, czyli oklejanie samochodów to tylko pozornie bardzo prosta sprawa. Aby auto mogło się prezentować atrakcyjnie dla oka, wymagany jest nie tylko odpowiednio dostosowany do poszczególnych elementów pojazdu projekt, ale i specjaliście, którzy dysponują specjalnymi, bardzo ostrymi narzędziami. Ci muszą mieć także „rękę” do tego typu niezwykle precyzyjnej pracy. Nie zapominajmy również o głównym elemencie car wrappingu. Mowa rzecz jasna o folii. Ta także musi reprezentować wspaniałą jakość, gdyż to właśnie ten materiał będzie ściśle przylegał do karoserii auta, chroniąc ją i zdobiąc.
Zaraz po oklejeniu…
Pierwsze chwile po oklejeniu samochodu są dosyć specyficzne. Świeża folia musi się bowiem niejako „zaprzyjaźnić” z karoserią auta, dlatego należy o tak przygotowane auto w pewien sposób dbać. Przez pierwsze dwa tygodnie po oklejeniu pojazdu warto zupełnie zrezygnować z mycia auta na myjni. Wykorzystywane tam bowiem urządzenia czy chemikalia mogą bardzo negatywnie wpływać na naniesioną folię. Wszelkie uszkodzenia powstałe podczas takiego mycia samochodu mogą być dosyć dotkliwe i może się okazać, że nie można ich tak łatwo naprawić. Klienci decydujący się na tak ryzykowny krok, bardzo często muszą się liczyć z nałożeniem folii okleinowej od nowa, w całości – a to są oczywiście koszty. Lepiej więc we właściwy sposób troszczyć się o świeżo oklejony samochód.
Czy myjnia automatyczna jest odpowiednia dla oklejonych aut?
Przedsiębiorstwa zajmujące się oklejaniem samochodów bardzo często odradzają swoim Klientom myjnie automatyczne. Wszystko dlatego, że umieszczone w ich urządzeniach szczotki są zbyt szorstkie i twarde, przez co mogą bardzo nieestetycznie ścierać nałożoną na karoserię folię. Po drugie, myjnie automatyczne z mechanizmami szczotkowymi mogą bardzo skutecznie matowić folię, która w większości ma zapewnić karoserii elegancki błysk.
Myjnie ciśnieniowe i okleina samochodowa?
Podobnie jak w przypadku myjni automatycznych, te ciśnieniowe także mogą nie być najlepszym sposobem mycia samochodów z okleiną. Zbyt ostre traktowanie takiej powierzchni również bywa bardzo opłakane w skutkach. Z pomocą wysokiego ciśnienia wody bardzo łatwo można bowiem postrzępić krawędzie folii, która w następstwie będzie się podnosić w poszczególnych miejscach. Ponowne scalenie jej z karoserią to nie jest łatwe zadanie, które bardzo często wymaga zerwania całości i oklejenia auta po raz kolejny.
Jak więc myć samochód oklejony folią?
W tej kwestii najlepiej postawić na tradycyjne rozwiązania w postaci ręcznego mycia auta. Nie masz w tym zbyt dużej wprawy, a może brakuje Ci cierpliwości czy odpowiednich produktów? W ostateczności możesz zdecydować się na myjnię ciśnieniową, ale pod kilkoma warunkami! Po pierwsze, maksymalne ciśnienie wody nie powinno przekraczać około 14 MPa, a jej temperatura powinna wynosić maksymalnie 80 stopni! To rzecz jasna nie wszystko, bo musisz pamiętać na także o tym, aby trzymać dyszę co najmniej 30 centymetrów od oklejonej powierzchni oraz pod kątem 90 stopni do niej. Inny kąt trzymania dyszy to duża szansa na podnoszenie się brzegów folii, dlatego watro robić to wedle przedstawionej wyżej instrukcji.
A po myciu…
… auto należy gdzieś przechowywać. Być może nie każdy o tym wie, ale folia oraz lakier to powierzchnie wrażliwe na promienie słoneczne czy zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Oklejony folią samochód warto więc zabezpieczyć od tych czynników na przykład w garażu bądź pod wiatą, która zapewni odpowiednią ochronę zarówno od słońca, jak i poszczególnych zanieczyszczeń z powietrza.